top of page

COSTUME SHEETS

Costume sheets are coming SOON! When available you'll click on the name of your dancers class to view the costume sheet. Each class has different costume requirements, so you will need to click on each one of your dancers showcase class to view the correct costume sheet. The list below does not include CFD Company dances as those dances will be wearing costumes they have worn for the season. 

EVERY DANCER/DANCE WILL HAVE THE SAME HAIR STYLE FOR SHOWCASE - LOW BUN, CENTER PART, & HAIR OUT OF FACE.

The costume pictures only serve as a reference for your dancers costume and nothing else. 

SHOW I - JUNE 9TH - 1:00Pm

AROUND THE WORLD – CFD Company - Mr DJ, Miss Geena, Mr Micah, Mrs P, Mrs Susan, & special guests

LIFE IS A HIGHWAY - Preschool Ballet & Tap (Wednesday 6:00 PM) - Miss Katie

BREEZY – CFD Company – Miss Geena

HEIGH HO - Elementary Ballet I-II 7-9 (Thursday 6:30 PM) - Miss Kristi

SHAKE THE ROOM - Elementary Jazz 5-6 (Wednesday 4:00 PM) - Miss Hailey

DAD’S DANCE

LOVE IT - Elementary Jazz I-II 7-9 (Wednesday 5:00 PM) - Miss Hailey

A DREAM IS A WISH YOUR HEART MAKES - Preschool Ballet & Tap (Saturday 10:30 AM) - Miss Katie

WINGS - Elementary Jazz I-II 7-9 (Tuesday 5:00 PM) - Miss Hailey

LIL MISSY – CFD Company – Miss Geena

DANCE WITH ME TONIGHT - Elementary Ballet & Tap 5-6 (Thursday 4:00 PM) - Miss Hannah

JENNY FROM THE BLOCK – CFD Company – Miss Geena

FOLLOW THE YELLOW BRICK ROAD - Elementary Ballet 5-6 (Thursday 5:30 PM) - Miss Kristi

HOW FAR I’LL GO - Creative Movement (Wednesday 5:00 PM) - Miss Katie

BLAME IT ON THE BOOGIE - Elementary Tap I-II 7-9 (Thursday 5:00 PM) - Miss Hannah

JUST AROUND THE RIVERBEND - Creative Movement (Saturday 9:30 AM) - Miss Katie

INTERMISSION

 

UPTOWN GIRL - Elementary Ballet II-III 7-9 (Tuesday 6:00 PM) - Miss Hannah

TRICKY - Preschool Hip Hop 3-4 (Tuesday 4:00 PM) - Miss Stephanie

HOW TO GET TO SESAME STREET - Elementary Ballet 5-6 (Wednesday 5:00 PM) - Miss Kristi

DANCE THE NIGHT AWAY - Elementary Hip Hop 5-6 (Tuesday 6:00 PM) - Miss Stephanie

PARTY IN THE USA - Preschool Ballet & Tap (Monday 6:00 PM) - Miss Katie

PINK – CFD Company – Miss Hailey

MOM’S DANCE

BOOMBAYAH - Elementary Hip Hop I-II 7-9 (Wednesday 4:00 PM) - Miss Geena

FABULOUS – CFD Company – Miss Hailey

DANGEROUS - Elementary Hip Hop I-II (Monday 7:00 PM) - Miss Stephanie

A WHOLE NEW WORLD - Creative Movement (Monday 5:00 PM) - Miss Katie

WHO RUN THE WORLD - Elementary Hip Hop 5-6 (Monday 5:00 PM) - Miss Stephanie

FRIEND LIKE ME – CFD Company – Miss Hailey

MOVE YOUR BODY - Elementary Cheer Dance 5-6 (Tuesday 5:00 PM) - Miss Stephanie

JAILHOUSE ROCK - Elementary Tap II-III 7-9 (Tuesday 4:00 PM) - Miss Hannah

WELCOME TO NEW YORK - Elementary Cheer Dance 7-9 (Monday 6:00 PM) - Miss Stephanie

CLOSING NUMBER & FINAL BOW

SHOW II - JUNE 9TH - 6:00PM

AROUND THE WORLD – CFD Company - Mr DJ, Miss Geena, Mr Micah, Mrs P, Mrs Susan, & special guests

FROM PARIS TO BERLIN - HS Drill Team Prep Kicks (Wednesday 7:00 PM) - Mrs Lisa

RESURGENCE

SYLVIA - Pre-Pointe (Monday 4:30 PM) - Miss Michelle

THIS WILL BE (AN EVERLASTING LOVE) - Jazz & Musical Theater I-II (Tuesday 5:00 PM) - Miss Hannah

DANCE THE NIGHT AWAY - Tap IV-V (Wednesday 6:30 PM) - Mr TJ

VIBIN’ JAMAICA - Hip Hop II-III (Wednesday 4:30 PM) - Miss P

JASMINE’S BEAT

DANCING IN THE MOONLIGHT - Jazz & Musical Theater II-III (Wednesday 6:00 PM) - Mr Gavin

GISELLE DANCE OF THE WILLIS - Ballet/Pointe IV-V (Wednesday 7:30 PM) - Miss Kristi

MINUS SIXTY-ONE - Lyrical & Contemporary I-II (Wednesday 5:30 PM) - Mr DJ

SHAKE SENORA - HS Drill Team Prep Style (Wednesday 8:00 PM) - Mrs Lisa

CINDERELLA - Pirouette/ Allegro Technique (Monday 5:30 PM) - Miss Michelle

SUSHI – CFD Company – Miss Hailey

MADISON RUDNICK SENIOR SOLO

OMIGOD – CFD Company – Miss Kinder & Mr Micah

ROYALTY - Lyrical & Contemporary II-III (Wednesday 7:00 PM) - Mr DJ

COPPELIA WALTZ OF THE HOURS - Ballet I-II (Wednesday 6:30 PM) - Miss Kristi

MOM’S DANCE

JE TE LAISSERAI DES MOTS - Ballet II-III (Tuesday 4:30 PM) - Mr DJ

INTERMISSION

CUBAN NIGHTS - Jazz & Musical Theater IV-V (Tuesday 6:00 PM) - Mr Micah

SOUTHSIDE – CFD Company – Miss Geena

YOU AND ME – CFD Company – Mr DJ

CUPID SHUFFLE - Tap II-III (Tuesday 7:00 PM) - Mr TJ

 

LATIN FUZE - Hip Hop IV-V (Thursday 6:30 PM) - Mrs P

DAD’S DANCE

SOUTH SIDE REMIX - Hip Hop I-II (Thursday 5:30 PM) - Mrs P

THE PHANTOM – CFD Company – Miss Kristi

THE HUMAN CONDITION – Modern (Thursday 7:30 PM) - Mr Gavin

DYNAMITE - Tap I-II (Wednesday 7:30 PM) - Mr TJ

EMPIRE STATE OF MIND – Emote (Thursday 4:30 PM) - Mrs P

16 CARRIGES - Lyrical & Contemporary IV-V (Tuesday 7:00 PM) - Mr DJ

SWAN LAKE - Ballet/Pointe II-III (Monday 6:30 PM) - Miss Michelle

SAVE ME – CFD Company – Mr DJ

FLAVORS – CFD Company – Mrs P

DAY OF THE DEAD - Lyrical/Contemporary I-II (Thursday 4:30 PM) - Mr DJ

MADISON RUDNICK SENIOR SOLO

FEEL GOOD INC. - CFD Company – Mr DJ & guest choreographer

CLOSING NUMBER & FINAL BOW

bottom of page