COSTUME SHEETS

Click on the name of your dancers class to view the costume sheet. Each class has different costume requirements, so you will need to click on each one of your dancers showcase class to view the correct costume sheet. The list below does not include CFD Company and Protege dances as those dances will be wearing costumes they have worn for the season. 

SHOW I - JUNE 12TH - 11:00am

FLORENCE - Ms. Michelle - Ballet & Pointe III-IV (Monday 6pm)

WE DON'T TALK ABOUT BRUNO - Miss Sidney - CFD Junior Protege (Monday 5pm)

 

CITY OF STARS - Miss Sidney - CFD Junior Protege (Monday 5pm)

 

SEVEN NATION ARMY - MS. Stephanie - Teen Pro-League Prep (Tuesday 7pm)

 

A LITTLE PARTY NEVER KILLED NOBODY - Mrs. Jesi + Miss Hannah - Jazz & Musical Theater III-IV (Thursday 7pm)

GOLD DUST WOMAN - Miss Kayleigh - Modern V (Wednesday 7:15pm)

 

SINGLE LADIES - Ms. Stephanie - Hip Hop I-II (Wednesday 7pm)

 

STAYING ALIVE - Mr. Terrell - Modern III-IV (Tuesday 7pm)

 

HOOPS - Mrs. Pamela "P" - Jazz Funk I-II (Thursday 5pm)

 

HAPPY - Mrs. Stephanie - Elementary Cheer & Hip Hop III-IV (Monday 5pm)

 

WALTZ FROM CINDERELLA - Mrs. Kristi - Ballet I-II (Wednesday 5pm)

 

DON’T GIVE UP ON ME - Mr. Cordell - Lyrical & Contemporary III-IV (Wednesday 6pm)

 

WHAT’S MY NAME - Ms. Stephanie - Elementary Hip Hop I-II (Monday 6pm)

 

OPHELIA - Miss Chloe - Tap I-II (Tuesday 8pm)

 

MEDICINE - Mrs. Jesi + Miss Hannah - Lyrical & Contemporary III-IV (Thursday 8pm)

 

SNOWDROP - Miss Kayleigh - Ballet I-II (Thursday 4pm)

 

SPACE JAM - Ms. Stephanie - Elementary Hip Hop I-II (Wednesday 6pm)

 

CAN’T STOP THE BEAT - Miss Kelly - Elementary Jazz & Lyrical I-II (Wednesday 4pm)

 

MOVIE MASHUP - Mrs.  Pamela “P" - Emote (Monday 4pm)

 

FAME - Miss Alexa - Drill Team Prep-Style (Thursday 8pm)

 

DON’T YOU WORRY ABOUT A THING - Miss Hailey - Elementary Ballet I-II (Thursday 6pm)

 

SHOW ME HOW YOU BURLESQUE - Mrs. Jesi + Miss Hannah - Jazz & Musical Theater I-II (Thursday 6pm)

SHOW II - JUNE 12TH - 3:00PM

UNDER THE SEA - Miss Hailey - Preschool Ballet & Tap (Saturday 10am)

 

BURNING LOVE - Miss Kayleigh - Preschool Ballet & Tap (Wednesday 6pm)

 

HOW FAR I’LL GO - Miss Kinder - Elementary Ballet & Tap (Monday 6pm)

 

BOOGIE SHOES - Miss Hailey - Creative Movement (Saturday 9am)

 

BORN TO BE WILD - Miss Chloe - Elementary Jazz & Lyrical I-II (Tuesday 4pm)

 

YOU’VE GOT A FRIEND IN ME - Miss Chloe - Preschool Ballet & Tap (Tuesday 5pm)

 

ONLY HOPE - Miss Kelly - Elementary Jazz & Lyrical III-IV (Wednesday 6pm)

 

SHAKE A TAIL FEATHER - Mrs. Jesi + Miss Hannah - Preschool Ballet & Tap (Thursday 5pm)

 

TITANIC ORCHESTRAL THEME - Ms. Kristi - Ballet & Pointe III-IV (Wednesday 7:15pm)

 

ONE SMALL THING - Miss Hailey - Preschool Ballet & Tap (Thursday 10am)

 

BE OUR GUEST - Miss Kayleigh - Elementary Ballet I-II (Wednesday 4pm)

 

HOT LUNCH JAM - Mrs. Pamela "P" - Jazz Funk III-IV (Tuesday 4pm)

 

SUMMER MONTAGE/MADELINE - Miss Sidney - Ballet & Pointe III-IV (Tuesday 8pm)

 

WHAT DREAMS ARE MADE OF - Mrs. Lisa - Elementary Jazz & Lyrical I-II (Tuesday 4pm)

HIT ME UP - Miss Sidney - CFD Mini Protege (Monday 4pm)

 

STUCK IN THE MIDDLE WITH YOU - Miss Chloe - Tap V (Tuesday 7pm)

 

BIG POPPA REMIX - Mrs. Pamela “P" - Hip Hop III-IV (Monday 5pm)

 

SHAKE SENORA - Ms. Stephanie - Elementary Cheer & Hip Hop I-II (Tuesday 5pm)

 

FRIEND LIKE ME - Mrs. Lisa - Jazz & Musical Theater III-IV (Tuesday 6pm)

JUST A GAME - Miss Kinder - Creative Technique III-IV (Monday 7pm)

 

CAN’T STOP THE FEELING - Mrs. Meredith + Miss Hannah - Elementary Jazz & Lyrical I-II (Wednesday 5pm)

 

9 TO 5 - Miss Alexa - Elementary Jazz/Lyrical I-II (Thursday 5pm)

SHOW III - JUNE 12TH - 6:30PM